Menu

Kreta – największa wyspa grecka

22 lipca 2013 - Europa
Kreta – największa wyspa grecka

Kreta to niesamowita grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jej linia brzegowa ma aż 1040 km, a krajobraz zachwyca jasnymi, szerokimi plażami. To największa grecka wyspa i piąta co do wielkości wyspa śródziemnomorska. Są tu także cudowne górskie rejony, w których jest o wiele więcej opadów, a co ciekawe szczyty pokrywa śnieg. Największym miastem zaś jest Heraklion, w którym znajduje się port lotniczy im. Nikosa Kazantzakisa.

Najwyższym szczytem Krety jest Timios Stavros, który wynosi 2456 m. Amatorzy wspinaczki poczują się tu dobrze, zwłaszcza na przełęczy Ha Gorge, która znajduje się we wschodniej części wyspy oraz ci, którzy uwielbiają pisze wycieczki. Szczególnym miejsce na wędrówki jest wąwóz Samara, najdłuższy w Europie, choć tak naprawdę cała Kreta jest do tego odpowiednia. Wąwóz ten pełen jest niesamowitych widoków, oraz ciekawych zabytków, takich jak wiekowe kapliczki, kreteńskie kozice kri-kri czy kamienne kopczyki, a także żelazne wrota.

Na Krecie można zobaczyć również wspaniałe jaskinie. Jedna z nich znajduje się w Zoniana, ma długość 240 m, a wrażenie na zwiedzających robią niewątpliwie nacieki skalne pięknie oświetlone. Także zabytki są tutaj zjawiskowe. Ruiny pałacu Minosa znajdujące się w Knossos zachwycają swoją okazałością oraz historią, ponieważ pochodzą one z okresu 2000-1400 p.n.e. Warto zobaczyć także muzea – historyczne oraz archeologiczne, które czekają na turystów w Heraklionie.

Liczne kafejki, piaszczyste plaże, czy też te bardziej dzikie w okolicach Preveli, czy Plakias pozwalają cudownie tu wypocząć oraz zrelaksować się. Można leżakować, cieszyć się słońcem, albo też spędzać czas aktywnie, np. uprawiać surfing, jeździć na rowerkach czy nartach wodnych, bądź płynąć kajakiem. Na otwartym morzu wielbiciele wędkowania mogą sprawdzić swe umiejętności, a pod wodą nurkowie. Kreta posiada liczne szkółki dla początkujących, więc śmiało można tu rozpocząć przygodę odkrywania atrakcji kryjących się w głębinach. Są tu zatopione wraki, ogrom wielobarwnych ryb oraz podwodna roślinność, którą warto zobaczyć. Także nocą jest to możliwe, ale to propozycja już dla bardziej zaawansowanych.

Kreta to także pyszne jedzenie, a kuchnia kreteńska jest uznawana za najzdrowszą na świecie. Są tu świeże pomarańcze, arbuzy, figi, pigwy, melony, bakłażany czy cukinie. Można skosztować pysznej zupy z soczewicy, czy zajadać się orzechami włoskimi albo migdałami. Na stołach królują warzywa z ziołami, a z mięs najczęściej goszczą jagnięcina i koźlina.
Na wyspie można bawić się do samego rana, jest tu wiele dyskotek, barów, czy też nocnych klubów, a muzyka rozbrzmiewa zachęcająco cały czas.

5 myśli nt. „Kreta – największa wyspa grecka

marek09

Knossos to chyb nie jest aż tak widowiskowe i okazałe, do tego wiecznie oblegane prze turystów. Warto zobaczyć ale żeby się zachwycać to nie bardzo. Lepsze są już widoki z klifów i podczas jazdy serpentynami 😉

koralina

Ale być na Krecie i nie zobaczyć ruin w Knossos ? Daj spokój – to jak być w Zakopcu i nie odwiedzić Krupówek. Widoczki są faktycznie bajeczne, do tego te kolory 🙂 Aż się chce znowu tam wrócić.

Bożena Pąkola

Piękna wyspa i wspomnienia

01kubaxim

jadę tam 2 raz, tym razem samodzielnie – możecie polecić jakiś niedrogi hotel lubpokoje w okolicach Mali?

Basia

Kreta to moja ukochana wyspa grecka. Mimo, że nie udało mi się zwiedzić jej całej, to wspomnienia mam piękne. No i oczywiście w planach na przyszłość mam powrót w to cudowne miejsce i dokończenie zwiedzania. Raj na ziemi:-)

Komentarze są wyłączone.