Menu

Majorka – Baleary

30 sierpnia 2013 - Europa
Majorka – Baleary

Największa wyspa hiszpańska w archipelagu Balearów położona na Morzu Śródziemnym to niesamowita Majorka, która co roku przyciąga rzesze turystów. Są tu piękne punkty widokowe, długie, piaszczyste plaże oraz cudowna ciepła woda. Stolicą wyspy oraz jej głównym miastem jest Palma de Mallorca. Jest tu wiele kąpielisk oraz salin morskich, z których Majorka słynie. Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, więc lato jest tu suche, a opady w zimie sięgają 650 mm na rok.

Stolica Majorki jest pełna kołyszących się jachtów oraz palm, posiada także niesamowite, warte obejrzenia zabytki. Należy do nich gotycka katedra La Seu, która jest zarazem jedną z najwspanialszych budowli sakralnych w całej Hiszpanii i góruje nad miastem. Tuż przy niej znajduje się dawna siedziba władców mauretańskich – Palau de Almudaina.
Warto przejść się także leżącą w paśmie górskim Serra de Tramuntana głęboką zatoką – Sa Calobra. Droga do niej prowadząca jest pełna serpentyn i niezwykle urokliwa. Skaliste góry schodzą klifami do morza, co daje niezapomniany widok. Także sam wąwóz Torrent de Pareis jest warty uwagi, ma on aż 8 km. W skałach wykute są tunele, przez które można przechodzić do tkz. wrót do raju, są to potężne skały, gdzie cudowne, bezkresne morze łączy się z błękitem nieba.

majorka1

Jednym z najpiękniejszych widokowo miejsc na Majorce jest również półwysep Formentor, który ciągnie się 20 km. Znajduje się tu także latarnia morska – el Far de Formentor. Niezwykle urokliwy jest punkt widokowy w pobliżu Cala Figuera, ponieważ widać stąd skalisty kraniec półwyspy właśnie z latarnią morską.

Niedaleko stolicy wyspy – Palmy, znajduje się niewielka hiszpańska miejscowość Valldemossa. Są tu piękne wąskie i strome uliczki oraz kamiennie domy, które wyglądają jakby były przyklejone do górskiego zbocza. Miasto to, co ciekawe jest związane z Fryderykiem Chopinem, który spędził tu trzy zimowe miesiące w latach 1838 i 1839. Znajduje się tu wspaniały klasztor z XIV wieku, a w jego wnętrzach odbywają się koncerty fortepianowe z muzyką Chopina.

Atrakcją, której nie można przegapić będąc na Majorce jest przejażdżka zabytkową kolejką Ferrovial de Soller. Prowadzi ona poprzez przepiękne widoki, od Palmy aż do Port de Soller. Są tu pachnące gaje cytrusowe, czy migdałowe, widać także dostojne góry.

Warto zobaczyć również kompleks jaskiń: Coves des Hams oraz Coves del Drac, które znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy w Porto Cristo. Pełne są one stalagmitów i stalaktytów oraz kryją w sobie niesamowite, jedno z największych podwodnych jezior świata – Jezioro Martel. Ma ono aż 177 metrów długości oraz 230 metrów szerokości. Można także trafić tutaj na koncert organizowany na brzegu jeziora, który zauroczy efektami świetlnymi i niesamowitą atmosferą.

Jedna myśl nt. „Majorka – Baleary

oxorbom

Wyspa ze świetnym zapleczem turystycznym, do tego fajne plaże i liczne zamki, zabytki do zwiedzenia, a na dokładkę górskie serpentyny. Nie można się tam nudzić i spokojnie można wracać kilka razy – zawsze znajdziemy coś nowego do zobaczenia

Komentarze są wyłączone.