Menu

Włoska Kalabria

12 września 2013 - Europa
Włoska Kalabria

Kaktusy ozdobione słodkimi owocami, gorące powietrze, dzikość i piękno – to właśnie niesamowita Kalabria, która znajduje się we Włoszech. Ogromna ilość zwiedzających oraz interesujące miejsca to właśnie uroki tej części świata. Dech w piersiach zapierają góry, a plaże przyciągają wszystkich pragnących wypoczynku.

Woda jest tutaj kryształowo czysta oraz ciepła, od zachodu Kalabrię otula Morze Tyrreńskie, a od wschodu Morze Jońskie. Małe plaże w zatoczkach oraz strome skały można zobaczyć w jednym z najbardziej malowniczych przylądków, jakim jest rejon Capo Vaticano. Piaszczyste plaże można spotkać na północy, a bardziej kamieniste znajduję się od strony Morza Jońskiego. Co ciekawe są tu także plaże wulkaniczne, ciemne, które powstały właśnie wskutek występującego tu wulkanu Strombli.

W zimie w Apeninie Kalabryjskim na szczytach jest dużo śniegu, co przyciąga narciarzy. Najwyższym wzniesieniem kraju jest Aspromonte, na który można wjechać wyciągiem krzesełkowym aż na wysokość 1660 m n.p.m.

W Kalabrii znajduje się wiele zabytków, zamki i miasta, która ze względu na położenie zachwycają jeszcze bardziej. Są one bowiem ulokowane na szczytach gór dość daleko od morza.
Najbardziej zaludnionym miastem regionu jest Reggio di Calabria, posiada on niesamowitą promenadę Lungomare i to właśnie z niej można podziwiać przepiękne widoki. Jest tu również Muzeum Narodowe, które zaprasza odwiedzających.

W północnej części regionu znajduje się Cosenza, miasto, którego głównym punktem jest katedra z XII wieku. Została ona wzniesiona w stylu romańskim, posiada piękną rozetę, a w jej wnętrzu znajdują się grób żony Filipa III króla Francji – Izabelli Aragońskiej.

Będąc w Kalabrii warto zobaczyć także Park Narodowy, w którym występuje roślinność typowa dla średnich partii gór Apenińskich. Są tu sosny, buki i jodły, a także kasztany i dęby, z tym że już nieco niżej. Można tu spotkać wilka apenińskiego. Ciekawy jest także Park Narodowy Sila, gdzie prócz uroczych krajobrazów są także szlaki ekologiczne. W Parku Narodowym Pollini natomiast spotykają się amatorzy raftingu oraz canyoningu z całej Europy. Niesamowite wąwozy z wartkimi strumieniami pozwalają na wiele szaleństw. Można spróbować swoich sił w kajakarstwie górskim, bądź też w paralotniarstwie.

W Kalabrii zachwycają stare gaje oliwne oraz na wpół opuszczone, piękne wioski. Trasa, którą szczególnie warto się przejść prowadzi z Gállico. Są tu winorośle oraz drzewa cytrusowe. Wszystko w tym miejscu jest tak żywe i barwne, że można jedynie cieszyć się tym oraz relaksować się. Kalabria to miejsce idealne zarówno dla tych, którzy wolą odpoczywać spokojnie, leżeć bądź przechadzając się różnymi ścieżkami, jak i dla tych, którzy lubią czas spędzać aktywnie, niejednokrotnie z podwyższonym stanem adrenaliny.

Jedna myśl nt. „Włoska Kalabria

@szpak

są jakieś ludzkie hotele w takich pięknych miejsach czy tylko kwatery prywatne, a najbliższy hotel to jakieś dziesiątki kilometrów dalej?

Komentarze są wyłączone.