Menu

Alanya

24 października 2013 - Azja
Alanya

Alanya to niesamowite miasto położone w Turcji nad Morzem Śródziemnomorskim. To tereny starożytnej Pamfilii, które od lądu otoczone są niezwykłymi górami Taurus. Alanya jest ogromnym kurortem, do którego co roku przyjeżdżają rzesze turystów. Centrum przedzielone jest cyplem skalnym, który ma wysokość około 250 metrów, a na swoim szczycie twierdzę obronną z trzema wieżami i 150 bastionami, którą warto zobaczyć. Rozciąga się stąd cudowny widok na morze i góry.

Alanya posiada dwie duże zatoki, które malowniczo rozciągają się wzdłuż brzegu morza. Cudowny port pozwala na długie przechadzki. Historia miasta sięga okresu hellenistycznego, a twierdza na szczycie skały ma w sobie fragmenty seldżuckie, rzymskie i bizantyjskie. Droga do niej jest także niezwykła, ponieważ można podziwiać drzewa figowe, widok na port, czy wdychać niesamowity zapach jaśminu.

Niedaleko twierdzy, kierując się na zachód można dostrzec piękną Grotę Kapiącego Kamienia, czyli Dalmatas Magarasi. To, co zachwyca wewnątrz groty to niewątpliwie niezwykle stare, bowiem liczące aż 15-20 tysięcy lat, stalaktyty i stalagmity. Wilgotność powietrza jest tu niezwykle wysoka, ma bowiem od 90-100%, co jest niezwykle pomocne w leczeniu chorób układu oddechowego, a w szczególności astmy. Jednakże nie zaleca się przebywania tu osób z chorobami serca, mogą one bowiem odczuwać trudności z oddychaniem ze względu na gęstość powietrza i wysokie ciśnienie.

Port w Alanya także jest miejscem szczególnym, bowiem prócz tego, że tętni tu życie i można odpocząć w jednej z klimatycznych restauracji, to widok, który można wtedy dostrzec zapiera dech w piersiach. Statkiem zaś można wybrać się do wielu grot, które znajdują się niedaleko, między innymi są to : Grota Zakochanych , która posiada na  dnie cudownie mieniące się kamienie, dwa wejścia do środka oraz dość niskie wnętrze, czy Jaskinia Pirata. Znajduje się tu także ogromny wyłom w skale zwany „bramą życzeń”.

W Alanya znajdują się także muzeum, w którym można podziwiać wystawy archeologiczne i etnograficzne. Ponadto znajduje się tam także ogród, w którym są dawne sprzęty rolnicze. Miasto otoczone jest z każdej strony plażami, na których jest mnóstwo hoteli, najwięcej ich jednak ulokowano po wschodniej stronie.

Można tu uprawiać sporty wodne, windsurfing, czy nurkowanie oraz spacerować po orientalnych uliczkach. Warto zajrzeć również do tak zwanej Czerwonej Wieży, średniowiecznej seldżuckiej twierdzy. Alanya jest pełna wpływów islamskich, można tu zobaczyć więc również liczne meczety, które pochodzą najczęściej z XIII wieku.

Jedna myśl nt. „Alanya

oriman

cosik się mapka zepsuła – nie ma na niej zaznaczonej Alanyi 😉

Komentarze są wyłączone.