Menu

Chorwacja

12 stycznia 2014 - Europa
Chorwacja

Chorwacja to niesamowity kraj, pełen atrakcji. Znajduje się on nad Morzem Adriatyckim w południowo-wschodniej Europie. Średnia temperatura w okresie letnim to około 30 stopni Celsjusza. Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa aż do października, wtedy też w Chorwacji można spotkać więcej turystów.

Niesamowitym miejscem, którego nie można ominąć będąc w tej części globu jest niewątpliwie Dubrownik. Znajduje się ono w południowej Dalmacji. Ma zachwycającą architekturę, a wiele z jego zabytków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawym miejscem jest Pałac Sponza, który pochodzi z XIV-XV wieku, Pałac Rektora z połowy XV wieku, czy też klasztory Dominikanów i Franciszkanów w stylu gotyckim pochodzące z XIV-XV wieku. Dubrownik nazywany bywa perłą Adriatyku, bowiem jako jedno z najwspanialszych miast w Europie potrafi zauroczyć niemal każdego turystę.

Pięknym miejscem jest również znajdujący się w centrum Dalmacji Zadar, gdzie powstał pierwszy uniwersytet w kraju oraz wydana została pierwsza gazeta. Zadar znajduje się na archipelagu składającym się z 24 wysp oraz 300 wysepek. Można tu spacerować po parkach narodowych, których jest aż pięć, czy też przechadzać się parkami przyrody. Najbardziej znanym zabytkiem Zadaru jest kościół św. Donata, którego rotunda pochodzi z IX wieku. Zauroczyć może historia tego miasta, która liczy sobie już aż 3000 lat.

Warto zobaczyć także Pulę, miasto które jednoczy w sobie nowoczesność z zamierzchłymi już czasami. Liczne muzea, czy kościoły pozwalają na zwiedzanie od rana do wieczora, a wydarzenia kulturalne na udaną rozrywkę. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest amfiteatr, którego początki sięgają I wieku. Co ciekawe to jedna z trzech najlepiej zachowanych budowli tego typu i takiego formatu na świecie, która kiedyś mogła pomieścić aż 23 tysiące osób.

Na półwyspie Istria zaś znajduje się niewielkie miasteczko portowe – Porec, w którym można cudownie wypocząć na pięknych plażach, a krajobrazy są zjawiskowe. Tutaj także czeka niezwykła Bazylika Eufrazjana, która powstała jeszcze w czasach rozkwitu Bizancjum. Cudowne mozaiki, które zostały zachowane w idealnym stanie zachwycają prezentując poszczególne sceny z Biblii. Co ciekawe w czasie wakacji w bazylice można usłyszeć koncerty muzyki klasycznej.

Będąc w Chorwacji nie sposób pominąć również odwiedzenia Parku Narodowego Jeziora Plitwickie. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co wcale nie dziwi, bowiem składa się z szesnastu niesamowitych jezior, z których wypływające strumienie kończą się na wodospadach. Tłem dla tego pięknego widoku jest dodatkowo pierwotna puszcza.

Jedna myśl nt. „Chorwacja

toriNus

Jak się ktoś wybiera do parku Plitwice to nie polecam kąpieli w jeziorach – woda kusi ale jak ma sie pecha można zarobić mandat od strażników 😉 Nam się upiekło bo nim udało się wejść do wody zjawiło się 2 panów i przyczepiło się do sąsiadów. ale generalnie fajnie i polecam

Komentarze są wyłączone.