Menu

Santorini

8 stycznia 2014 - Europa
Santorini

Santorini to niezwykła wyspa ulokowana na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Cyklady. Stanowi ona wierzchołek wulkanu, który został niegdyś zatopiony, a którego erupcja miała miejsce około 1450 roku p.n.e. Santorini to wyspa pełna ciepła, od maja do końca września temperatura utrzymuje się powyżej 25 stopni, a niezwykły krajobraz, pełen klifów oraz białych budowli pomaga wyciszyć się i odprężyć.

To miejsce jest niezwykle wietrzne, co sprzyja uprawianiu sportów wodnych np. windsurfing czy żeglarstwa. Wyspa pełna jest uroczych, wąskich uliczek, a także pięknych miasteczek, typowo turystycznych. Wśród nich warto zobaczyć chociażby Kamari z bizantyjskim kościołem Panhagia Episkopi. Na klifie Mesa Vouno zaś znajdują się ruiny Thiry, starożytnego miasta i zarazem stolicy wyspy.

Warto zobaczyć starożytną wioskę Pirgos, która zarazem znajduje się najwyżej położonym punkcie na wyspie. Można tu podziwiać kościoły, muzeum sztuki bizantyjskiej, czy też przepiękny plac porośnięty drzewami. Zachwyca już samo spojrzenie na wioskę pełną białych dachów. Można tu również skosztować ekologicznego wina, czy też zatrzymać się na zwiedzanie klasztoru Profitis Ilias, który powstał w 1711 roku i po dziś dzień oczarowuje uroczym ogrodem. Znajduje się tu także biblioteka oraz muzeum sztuki sakralnej.

Będąc na Santorini nie można pominąć przepięknej plaży Perivolos. Czarny piasek oraz cudowna, przejrzysta woda pozwalają się tu odprężyć i zapomnieć o całym świecie. Warto wejść do tawerny ulokowanej tak, że można z niej podziwiać widok na morze, by skosztować świeżej ryby i upajać się tym, co widoczne jest za oknem.

Ciekawym miejscem jest także wioska Emborio, która podobna jest nieco do rosyjskiej matrioszki. Znajduje się tu wiele malutkich domków, można spacerować po zboczach jedynie pieszo, a za każdymi umocnieniami kryje się kolejna forteca.

Na Santorini czeka również niezwykłe miejsce na wschód od Akrotiri. Są tu wydmy, a pomiędzy nimi można podziwiać magmowe stalagmity. Pomiędzy jaskiniami i rozpadlinami zaś pięknie wiją się piaszczyste ścieżki. Są tu kaktusy oraz krzewy jałowca, a idąc tutejszymi dróżkami można przejść na zjawiskowe puste plaże z widokiem na Kretę.

Warto zobaczyć również znajdujące się na południowym wybrzeżu czerwoną plażę – Kokkini Ammos oraz plażę białą – Lefki Ammos. Czerwone klify zachwycają, jak również wiele czerwonych kamieni. Biała plaża zaś otoczona jest białymi klifami i jest o wiele mnie zatłoczona. Można tu odpocząć od zgiełku i zachwycać się widokami.

2 myśli nt. „Santorini

baltazarski

jest co zwiedzać i oglądać na wysepce przez tydzień wakacji? Zastanawiam się czy lecieć tam na cały urlop czy potraktować Santorini jako jeden z punktów wycieczki

    admin

    Zależy od tego jak „wypoczywamy” – jeśli chcemy pozwiedzać to Santorini potraktowałbym tylko jako punkt na mapie wycieczki, jeśli chcemy poleniuchować i odpocząć to Santorini jak najbardziej spełni nasze oczekiwania.

Komentarze są wyłączone.