Menu

Marmaris

10 lutego 2014 - Azja
Marmaris

Egzotyczne zakątki, dzikie plaże i bajkowe widoki…moc przygód oraz wrażeń. Turecki kurort Marmaris, położony nad Morzem Egejskim to idealny kierunek dla osób spragnionych chwili relaksu i spokoju oraz miłośników przygód.

Dzięki wspaniałemu i ekskluzywnemu portowi jachtowemu, gdzie znaleźć można łodzie znanych celebrytów, Marmaris uważa się za tureckie Saint Tropez. Obok portu znajduje się zaś pomnik Ataturka, czyli ojca współczesnej Turcji.

Osoby pragnące zażywać słonecznych kąpieli, rozkoszować się magicznym krajobrazem i błękitem wody koniecznie powinny udać się na Plaże Żółwia – Turtle Beaches oraz do Icmeler, zlokalizowanego tuż obok Marmaris. To oaza spokoju, miejsce zapewniające wypoczynek w niezapomnianej aurze.

Kurort Marmaris słynie przede wszystkim z pięknego, zabytkowego zamku Marmaris Kalesi, który wybudowany został ok. 1500 r. przez sułtana Sulejmana. Budowla wyglądem przypomina zamek znajdujący się na Rodos. Obiekt został zniszczony w trakcie I wojny światowej, jednak w latach 1980-1990 odnowiono go i aktualnie mieści się tutaj Muzeum Archeologiczne. Pasjonaci historii powinni się również wybrać do parku archeologicznego Iyilik Kayaliklari (Rocks of Goodness), gdzie podziwiać można ruiny antycznych miast Physkos oraz Amos, pochodzących prawdopodobnie z IV stulecia p.n.e., a także ruiny amfiteatru.

Kolejną atrakcją kurortu jest malowniczy Marmaris National Park. Bogata fauna i flora, dzikie zakątki, endemiczne gatunki roślin sprawiają, iż miejsce to z powodzeniem można nazwać rajem na ziemi. Dęby, czerwone sosny, cyprysy i oleandry…to tylko niektóre z występujących w parku gatunków roślin.

Przebywając w Marmaris warto także zawitać na Wielki Bazar, który stał się jednym z symboli kurortu. Można tutaj zaobserwować codzienne życie mieszkańców, ich kulturę i zwyczaje. Na bazarze znajduje wiele stanowisk, gdzie zakupić można pamiątki i tradycyjne wyroby.

Osoby pragnące podziwiać niezwykłą przyrodę riwiery tureckiej, podczas pobytu w kurorcie mają również możliwość odbycia tzw. Błękitnego Rejsu wzdłuż nabrzeża. To idealna okazja do podziwiania uroków natury.

Marmaris to ponadto raj dla amatorów sportów wodnych jak np. windsurfing czy narty wodne, dużą sławą cieszy się tutaj również nurkowanie. W mieście znaleźć można wiele wypożyczalni sprzętu niezbędnego do wodnego szaleństwa.

Warto również zaznaczyć, iż Marmaris stanowi idealną bazę wypadową do innych, znanych kurortów tureckich, jak np. Bodrum, czy Antalya. To miejsce, gdzie na każdego czeka moc atrakcji i niezapomnianych emocji. Plaże, pełne uroku zakątki, mnogość zabytków i sporty wodne…wczasy w Marmaris mogą stać się przygodą życia.