Menu

Tunezja

23 kwietnia 2014 - Afryka
Tunezja

Nieujarzmiona natura, piaszczyste plaże, słońce i różnorodność krajobrazu. Tunezja przyciąga turystów szukających chwili błogiego relaksu wśród bajkowych widoków, jak również miłośników zwiedzania i osoby spragnione dreszczyku adrenaliny.

Przed podróżą do tego obfitującego w moc atrakcji państwa warto jednak zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami.

Osoby zainteresowane wypoczynkiem na plaży powinny się udać do Tunezji w miesiącach od maja do października. Temperatury są wtedy wysokie, sprzyjają słonecznym kąpielom i relaksowi. Okres wakacyjny (lipiec, sierpień) to czas upałów, dlatego też turyści pragnący zwiedzać powinni pomyśleć o podróży na przełomie marca i kwietnia oraz października i listopada. Należy pamiętać o tym, by przed wylotem sprawdzić ważność posiadanego paszportu. Musi on być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data powrotu do Polski. Przekraczając granice Tunezji trzeba również posiadać ważną wizę. Językiem urzędowym w kraju jest arabski, jednak można się tutaj porozumieć również po francusku, a w miastach turystycznych większość tubylców posługuje się także angielskim.

Miłośnicy plażowania powinni zaplanować swój wypoczynek w jednej z najbardziej popularnych miejscowości nadmorskich, jak np.: Hammamet, Sousse, Tabaraka, Dżerba, Monastir czy Mahida. Ciepła woda Morza Śródziemnego i gorący piasek pozwolą się zrelaksować, a amatorzy sportów wodnych z pewnością poczują się tutaj jak w raju.

Osoby zainteresowane poznaniem niezwykle barwnej tunezyjskiej kultury i historii powinny się wybrać do stolicy kraju – Tunisu. W mieście do dziś zauważyć można wyraźne wpływy cywilizacji arabskiej, tureckiej i francuskiej. Spacerując po mieście należy przede wszystkim zawitać do wpisanej na listę UNESCO zabytkowej dzielnicy – Medyny. Wśród najwspanialszych zabytków Tunisu wymienić należy również: zespół pałacowy Bardo, w którym mieści się dziś siedziba Muzeum Narodowego; meczety: Wielki, Sidi Jusuf oraz Al.- Kasr. Do stolicy Tunezji warto się wybrać podczas trwania Festiwalu Medyny, kiedy wziąć można udział w wielu imprezach i koncertach, w trakcie których z pewnością poczuje się wielokulturowy charakter miasta.

Kolejny kierunek, dla zafascynowanych historią Tunezji turystów, to urzekający swoim pięknem Monastyr. Jego symbolem jest przede wszystkim Ribat Harthema, czyli ogromny kompleks, w którego skład wchodzi wiele sal, korytarzy, schodów i wież. Obiekt powstał w VIII w. w celu obrony wybrzeża i wnętrza państwa przed najeźdźcami. Inną atrakcją Monastyru jest tzw. Wielki Meczet ze wspaniałym minaretem o kwadratowej podstawie.

Miłośnicy zwiedzania powinni się także wybrać do miasta Maksar, gdzie znajdują się m.in. megalityczne sanktuarium i ruiny starego rzymskiego fortu oraz do miejscowości Al.-Mahdija, przyciągającej pochodzącą z XVI stulecia fortecą Borj El-Kebir