Menu

Hammamet w Tunezji

5 października 2014 - Afryka
Hammamet w Tunezji

Region turystyczny Hammamet, położony w południowej części tunezyjskiego przylądka Bon przyciąga wysoką temperaturą (sprawdź aktualną pogodę), egzotyczną roślinnością oraz barwną historią i kulturą, które nieustannie czekają na to, by odkryć ich tajemnice.

Osoby pragnące podążać śladami minionych dziejów w pierwszej kolejności powinny udać się do Starego Miasta – Mediny, gdzie zobaczyć można pochodzące z XV stulecia mury obronne, a także Wielki Meczet oraz Kazabę.

Na wąskich, pełnych uroku uliczkach, rozciągających się wzdłuż murów, otworzono wiele sklepów z tradycyjnymi pamiątkami. Naprzeciwko Starego Miasta usytuowany jest zaś suk (targ), na którym sprzedawane są egzotyczne przyprawy, regionalne pamiątki i owoce.

Na wschód od Mediny położony jest natomiast starożytny muzułmański cmentarz.

Przebywając w Hammamecie warto również zwiedzić ruiny Pupputu, czyli dawnej osady rzymskiej. Do czasów współczesnych pozostało po niej jedynie kilka kolumn oraz mozaik.

Jeden z najważniejszych zabytków miasta to jednak bez wątpienia wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Karkawan, czyli najlepiej zachowane w całej Tunezji pozostałości punickiego miasta. Jego złote lata przypadają na okres od IV do II w p.n.e. Dziś zaobserwować tu można mury obronne oraz nekropolię z fragmentami mozaik.

Kolejne warte zobaczenia miejsce to zlokalizowany na wzgórzu Fort Kelibii, skąd rozciąga się przepiękny, malowniczy widok na port.

Miłośnicy sportów wodnych również nie będą narzekać w Hammamecie na nudę. Panują tu idealne warunki do uprawiania kitesurfingu, windsurfingu, a także jazdy na nartach wodnych i nurkowania. W porcie jachtowym Aquamarin można także pożeglować. Wzdłuż miasta ciągnie się przepiękna piaszczysta plaża, na której amatorzy zażywania słonecznych kąpieli mogą spędzić chwile błogiego lenistwa.

Turkusowa woda Morza Śródziemnego, dzikie, strome i wyrastające w wody skały oraz bujna flora sprzyjają relaksowi i pozwalają cieszyć oko bajkowym krajobrazem.