Menu

Antalya – turecki kurort

14 grudnia 2014 - Azja
Antalya – turecki kurort

Antalya to miasto niezwykłe, które można odnaleźć w południowo-zachodniej części Turcji. Kurort ten ulokowany jest na riwierze tureckiej i z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku. Nic w tym dziwnego, bowiem można tu liczyć na cudowne słońce, przepiękne plaże i poczuć orientalny klimat, który fascynuje i inspiruje odwiedzających.

Miasto oferuje szeroką gamę hoteli, przytulne kawiarenki i wykwintne restauracje – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz pięknych plaż Antalya czaruje także bliskością gór, które niejednokrotnie niemal pionowo schodzą do morza. To także raj dla tych, którzy pragną zwiedzać i odkrywać nowe miejsca.

Warto zobaczyć chociażby Bramę Hadriana, która została zbudowana ku pamięci władcy tureckiemu Hadrianowi w II wieku p.n.e. Posiada ona trzy takiej samej wielkości łuki nadające budowli solidność, a także kolumny, które powstały w stylu japońskim. Bramę można odnaleźć poza centrum miasta, niedaleko od jednej z głównych ulic.

Ciekawy jest także Minaret Yivli, który został najprawdopodobniej wybudowany w roku 1240. Ma on 40 metrów wysokości i stanowi punkt orientacyjny zarówno dla tych, którzy przybywają do miasta drogą morską jak i lądową. Minaret Yivli stanowi symbol Antalyi i to on był pierwszą islamską świątynią w obrębie miasta i jego okolic.

Piękna jest także wieża zegarowa, która na samym wierzchołku posiada turecką flagę. Można ją zauważyć już kilkaset metrów wcześniej. Wieża utrzymana jest w podobnym stylu co inne zabytki Antalyi, a obok niej znajduje się meczet pochodzący z XIV wieku. Ów meczet zachwyci chociażby tym, że na kolorowych płytach można odnaleźć teksty w języku arabskim.

Będąc w Antalyi warto zobaczyć także bizantyjską bazylikę – Kesik Minare. Budowla ta powstała w XII wieku i choć dziś można podziwiać jedynie ruiny jest ona w pewien sposób niezwykła. Kesik Minare posiada burzliwą historię, a jej obecny stan określa się jako dość dobry. Jej liczne przejścia sprawiają zaś, że to unikatowe miejsce, które może zachwycić.

Pięknym zakątkiem okażą się także wodospady Duden. To jedna z największych atrakcji czekających w Antalyi. Wodospady te wpadają w morskie otchłanie z wysokości aż 40 metrów. Na wschód od portu natomiast na turystów czeka park Karaalioglu, który urzeka palmami daktylowymi oraz egzotyczną roślinnością. Poza tym można tutaj zachwycić się widokiem na miasto oraz góry Bey Dagi.

Antalya kusi także niezwykłymi plażami, które ulokowane są na zachodzie i wschodzie miasta. To raj dla turystów kochających złoty piasek i słońce. Można tu nie tylko wypocząć, ale i zachwycić się pięknem krajobrazów. Dodatkowe info o Antalyi można poczytać np tutaj