Menu

Sycylia – włoska Wyspa Słońca

20 lutego 2015 - Europa
Sycylia – włoska Wyspa Słońca

Sycylia to niezwykła wyspa pełna atrakcji, niespodzianek, ciekawych miejsc, egzotyki i słońca. Fascynuje turystów z całego świata malowniczymi widokami oraz bogactwem zabytków. Bywa ona nazywana Wyspą Słońca, bowiem to właśnie tutaj występuje najwięcej dni słonecznych w roku jeśli chodzi o Europę. Sycylia to raj zarówno dla plażowiczów jak i tych bardziej aktywnych, dla odkrywców i kochających zwiedzanie, jednym słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Klimat Wyspy Słońca jest zróżnicowany. W górach oraz bardziej w głąb lądu jest nieco chłodniej niż wzdłuż wybrzeży, gdzie zimy są raczej łagodne a średnia temperatura w styczniu waha się pomiędzy 11 a 13 stopni Celsjusza, wiosny i jesienie ciepłe, a lata naprawdę gorące. Jeszcze cieplej jest na wyżynach, na Równinie Katańskiej oraz na obszarach przybrzeżnych, bowiem latem temperatura przekracza tu często 40 stopni. Jesienią i zimą na Sycylii można się ponadto spodziewać gwałtownych i częstych deszczy.

Odwiedzając tę niesamowitą wyspę oczywiście w pierwszej kolejności trzeba zobaczyć Etnę. To symbol Sycylii i zarazem najaktywniejszy wulkan na całym kontynencie. Można dojechać autokarem do połowy jej wysokości, a wynosi ona aż 3340 metrów n.p.m. Później należy się przesiąść na kolejkę liniową oraz na Jeepa. Widok jest niesamowity, a wygasłe kratery przypominają w jakim się miejscu właśnie przebywa.

Będąc w Sycylii warto również odwiedzić najpiękniejsze miasto na wyspie – Taorminę. Zachwyca ona pozostałościami po antycznym teatrze, w którym do dziś można zobaczyć przedstawienie operowe lub wysłuchać koncertu. W mieście tym znajduje się także barokowa fontanna, ciekawa katedra, muzeum architektoniczne, Palazzo Corvaja czy Odeon – teatr z czasów rzymskich, a to dopiero początek atrakcji.

Stolicą Sycylii jest Palermo. Tutaj na zwiedzających czeka Pałac Nomadów, liczne katedry, kościoły czy też budynek opery. To miasto pełne kontrastów, w których fascynują barokowe, średniowieczne czy arabskie budowle, a także zielone parki i wielkie statki cumujące do portu.

Palermo

Palermo

 

Koniecznie trzeba także zwiedzić Syrakuzy oraz Agrigento, w którym znajduje się Dolina Świątyń wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo Sycylia czaruje pięknem plaż, lazurową wodą i pięknymi widokami.