Menu

Dalmacja Południowa

28 kwietnia 2015 - Europa
Dalmacja Południowa

Dalmacja Południowa to niezwykle chętnie odwiedzany region turystyczny Chorwacji, który rok rocznie przyciąga miliony turystów. Dzieje się tak za sprawą „Perły Adriatyku” czyli niezwykłego miasta Dubrownik oraz niesamowitych plaż. Prócz tego region ten posiada wiele interesujących miast i zabytków, które sprawiają, że wakacje stają się niezapomnianą przygodą pełną nowych odkryć.

Dalmacja Południowa rozciąga się wzdłuż Adriatyku na ponad 100 kilometrów, od miasta Gradac aż do Zatoki Kotorskiej i jest miejscem słynącym z najlepszych chorwackich win oraz pysznej kuchni i wybitnej oliwy. Uważa się, iż stanowi ona najpiękniejszą część Chorwacji i na pewno warto to sprawdzić osobiście.

Najważniejszym miastem tego regionu jest wspomniany wcześniej Dubrownik, który zachwyca architekturą, Starym Miastem (dodatkowe zdjęcia i info), kościołem świętego Błażeja czy Wielką i Małą Studnią Onofria. To istny raj pełen atrakcji, zarówno tych dostępnych za dnia jak i nocą. Tę część Dalmacji warto odwiedzić zwłaszcza w lipcu i sierpniu, bowiem wtedy odbywa się tu Dubrownicki Letni Festiwal i można wziąć udział w koncertach symfonicznych, przedstawieniach teatralnych, baletowych czy operowych, a także w imprezach folklorystycznych, które odbywają się w zabytkach Starego Miasta.

Wyspa Mljet

Wyspa Mljet

Dalmacja Południowa to również takie miasta jak Cavtat czy Trsteno. Pierwsze z nich to oaza spokoju z uroczymi zatoczkami, drugie natomiast słynie z ogrodu botanicznego – najstarszego w całej Europie. Warto także odwiedzić Półwysep Pelješac, Wyspy Elafickie, Wyspę Korčula czy Wyspę Mljet. Każde z tych miejsc bowiem charakteryzuje się wspaniałymi widokami oraz bogactwem atrakcji.

Wyspa Brac

Wyspa Brac

Wybierając się do Dalmacji Południowej nie można zapomnieć o rajskich plażach, które czekają tu na spragnionych słońca turystów. Choć w większości kamieniste i żwirowe zdarza się tu odnaleźć też te z miękkim piaskiem. Szczególnie ciekawą plażą jest Zlatni Rat, która znajduje się na wyspie Brač. Zmienia ona bowiem swój kształt w zależności od fal i wiatrów. Jest ona także ulokowana prostopadle do nabrzeża. To miejsce idealne dla narciarzy wodnych i windsurferów.

Piaszczyste plaże można odnaleźć w Splicie – jak na przykład plaża Bacvice, która została odznaczona Błękitną Flagą i stanowi wspaniałe miejsce zabaw dla dzieci, bowiem znajdują się tu zjeżdżalnie i trampoliny oraz wykwalifikowani ratownicy. Piękne plaże można odnaleźć także na wyspie Hvar oraz w Dubrowniku i w wielu innych miejscach, bowiem Dalmacja Południowa obfituje w malownicze zakątki, w których można cudownie się zrelaksować.

Na http://www.edom.pl/noclegi/hr/386/dalmacja-kontynent-chorwacja/ można poszukać pokoju lub domku do wynajęcia w Dlamacji – polecam dla wszystkich planujących wyjazd do Chorwacji własnym autkiem.