Menu

Sardynia

14 lipca 2015 - Europa
Sardynia

Sardynia to urocza włoska wyspa, która znajduje się w samym centrum Morza Śródziemnego, a dokładniej w połowie drogi pomiędzy Afryką i Europą. Czaruje piaszczystymi plażami, aż 1800 kilometrowym wybrzeżem, bogatą historią, folklorem, przepyszną kuchnią i ogromem atrakcji, które czekają tutaj na spragnionych raju turystów.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele nadmorskich kąpielisk oraz kurortów, w których można cudownie się zrelaksować. Plaże są tutaj zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, czerwone i karmelowe czy złote, a ponadto wiele z nich otoczona jest jaskiniami i klifami, które dodatkowo dodają uroku i nieco tajemnicy do tych jakże czarujących miejsc.

Za najpiękniejszą plażę uznaje się tę, którą można odnaleźć w prowincji Nuoro, warto jednak odwiedzić również takie miejscowości Villasimius w prowincji Cagliari, Bosa niedaleko Oristano oraz Brunei w rejonie miasta Ogliastra, bowiem plaże są tutaj wręcz zjawiskowe.

Będąc w Sardynii koniecznie należy zobaczyć Alghero, miasto które fascynuje bastionami, gotyckimi fasadami czy utrzymanym w katalońskim stylu kościołem San Francesco. Prócz zwiedzania można tutaj także odpocząć na piaszczystej plaży Lido San Giovanni lub też odkrywając podwodne tajemnice dzięki nurkowaniu.

sardynia3

W okolicy tego niezwykłego miasta zaś czekają dwie nekropolie, które posiadają wykute w skale komory grobowe. Warto także zwiedzić Grottę di Nettuno, która znajduje się na przylądku Capo Caccia czy też twierdzę Palmavera zbudowaną z białych kamieni.

Sardynia zaskakuje. W okolicy Barumini bowiem można odkryć tajemnicze fragmenty osady, które pochodzą z 2000 lat p.n.e. – twierdzę su Nuraxi, a na południe od Cagliari dostrzec miasteczko Nora, które to pełne jest szczątek świątyń, mozaik, kolumn i posiada nawet teatr rzymski.

Niezwykle ciekawe jest także stare miasto Castello, które czaruje włoskim klimatem, dwiema wysokimi wieżami, dawnymi fortyfikacjami czy najstarszym w całej Sardynii kościołem. Zrelaksować się zaś można na Costa Smeralda, pełnym uroczych zatoczek, czy też chodząc po górach w parku narodowym Gennargentu.

sardynia2

Sardynia urzeka swoim pięknem, klimatem, krajobrazami. Nie sposób się tutaj nudzić. Można nurkować, spacerować, jeździć rowerem, zwiedzać czy też spróbować kitesurfingu, windsurfingu, wakeboardingu czy surfingu lub też po prostu cieszyć się widokami leżąc na jednej z niesamowitych plaż.