Menu

Grecka wyspa Evia na spokojne wakacje

20 lipca 2016 - Europa
Grecka wyspa Evia na spokojne wakacje

Greckie słońce, bujna i soczysta roślinność, krajobrazy zapierająca dech w piersiach – to wszystko można znaleźć na Evie, pięknej wyspie ulokowanej na Morzu Egejskim. Turystów przyciąga tutaj także atmosfera relaksu i spokoju oraz to, że miejsce to jest wprost idealną bazą wypadową do odwiedzenia takich cudów greckich jak Ateny, Pireus czy Delfy.

Evia lub też inaczej Eubea, według mitologii, powstała dzięki sprzeczce bogów – Posejdona i Zeusa, w czasie której bóg wód morskich trójzębem oddzielił ją od Tesalii. Dziś wyspa ta znajduje się bardzo blisko wybrzeża Grecji, bowiem dzieli ją od niego tylko cieśnina, która w najwęższym miejscu ma jedynie 40 metrów szerokości.

Miejsce to zachwyca ciepłymi piaszczystymi plażami ze złocistym piaskiem, które oblewane są krystalicznie czystą wodą. Dodatkowym urozmaiceniem są klify, co dodaje Evii charakterystycznej tajemniczości. Warto wybrać się na wschodnie wybrzeże wyspy, bowiem kusi ono swoją niedostępnością i dzikością, choć zachodnie także zachwyca swoim urokiem. Ponad 80 procent wyspy to piękne górskie szczyty, z których najwyższy to Dirfis – ma on wysokość 1743 metrów n.p.m.

Evia to idealne miejsce na spokojne wakacje pośród niezwykłych pejzaży. Bez zbytniego pośpieszania wzrastają tu gaje oliwkowe i figowe, a także pola pszenicy oraz bakłażanów. Zwiedzając wyspę można zachwycić się średniowiecznymi zamkami, tradycyjnymi wioskami, kościołami z czasów bizantyjskich, a nawet pastwiskami owiec.

Odpoczywając na Evie warto zobaczyć Eretrię, miasto, które zachwyci pięknem plaż, cudowną nadmorską promenadą oraz antyczną zabudową. Można tu delektować się grecką kuchnią, odwiedzić ruiny amfiteatru czy zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, a to dopiero początek atrakcji. Nieco dalej od miasta zaś znajduje się niezwykła Świątynia Izydy.

Nie sposób pominąć także Limni, miejsca, które zachwyci swoim pięknem oraz klasztorem Ag. Nikolau. Gorące źródła posiadające właściwości lecznicze natomiast czekają w Edipsos – popularnej miejscowości wypoczynkowej.

Grecka wyspa Evia urzeka rozmaitymi atrakcjami turystycznymi, pięknem przyrody, doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu i krajobrazami, które już na zawsze pozostają w pamięci. Muzea, wędrówki w głąb wyspy, odkrywanie dzikich plaż, czy zwyczajne leniuchowanie na słońcu – to wszystko czeka tutaj tylko na odkrycie.