Menu

Nessebar i okolice

11 sierpnia 2016 - Europa
Nessebar i okolice

Nessebar nazywany bywa „perłą Bułgarii”, bowiem miasto to widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO potrafi zachwycić. Jako jedno z najbardziej wiekowych w całej Europie i najstarsze w kraju posiada liczne zakątki pełne historii i tajemnic do okrycia. Ulokowany na skalistej wyspie kusi pięknem plaż znajdujących się w okolicy, interesującymi miejscami oraz licznymi zabytkami.

Nessebar położony jest we wschodniej Bułgarii blisko Słonecznego Brzegu nad Morzem Czarnym. Miasto okalają ruiny pradawnych murów, a kręte i wąskie uliczki zapraszają na długie spacery pomiędzy poszczególnymi atrakcjami tej części świata. Same mury są pozostałością sprzed 1500 lat, a więcej naprawdę wiekowych ciekawostek można ujrzeć w Muzeum Archeologicznym. Nessabar posiada także ciekawą marinę, przystań rybacką i mały amfiteatr.

W perełce Bułgarii czekają również piękne cerkwie takie jak Cerkiew św. Apostołów ze znajdująca się obok winnicą, czy Cerkiew Bogurodzicy pochodząca z XIX wieku z cudownym ikonostasem oraz wieżą, z której rozciąga się niezapomniany widok na okolicę. Najbardziej znanym  i zarazem najpiękniejszym w kraju budynkiem sakralnym tego typu jest zaś Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII wieku stworzonej z białego kamienia oraz czerwonej cegły.

Okolice Nessebar są równie ciekawe co samo miasto. Prócz wylegiwania się na rajskich plażach Słonecznego Brzegu warto także odwiedzić ulokowane niedaleko Primorsko zachwycające pięknymi krajobrazami, korzystnym klimatem oraz różnorodnością atrakcji turystycznych. Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój zaś idealnym wyborem na spędzenie czasu będzie Koszarica, miejscowość położona na wzgórzach wśród zieleni, gór Starej Płaniny i cudownych widoków.

Sam Nessebar zaś prócz zabytków i ciekawej architektury posiada także atrakcje idealne dla tych małych i trochę większych dzieci. Czeka tutaj bowiem największy park wodny w całej Bułgarii – Aqua Park Paradise. Ekstremalne ślizgi, zjeżdżalnie o wysokości 22 metrów czy tunele powietrzne to tylko niektóre z czekających tu ciekawostek.

Nessebar to idealne miejsce na wczasy pełne wrażeń. Samo miasto, jak i okolice urzekają pięknem, atrakcjami oraz mnóstwem zabytków. Cudowne słońce dopełnia tą niezwykła mozaikę barw i zapachów, a okoliczne plaże zapraszają, by po prostu cieszyć się życiem.