Menu

Lemnos

10 marca 2017 - Europa
Lemnos

Lemnos to największa z wysp należących do Grecji, którą można odnaleźć na Morzu Egejskim. Znajduje się ona między Turcją, a częścią lądową kraju i urzeka swoją atmosferą. Piękne wydmy, klify i górskie wioski zachwycają, podobnie jak rajskie plaże i pełne pyszności tawerny. Odnajdą się tutaj miłośnicy widnsurfingu, katesurfingu oraz wielu innych sportów wodnych, bowiem na Lemnos nie sposób się nudzić.

Jedną z bardziej urzekających miejscowości na wyspie jest Kontias. Posiada ona bowiem oryginalną zabudowę z XIX i XX wieku, piękne widoki oraz ciekawe atrakcje. Jednym z nich jest zamek pochodzący z XIII wieku, który najprawdopodobniej początkowo stał nad brzegiem morza. Teraz jednak znajduje się już w głębi lądu.

Kontias to także kościoły zbudowane z kamienia, z których najstarszy jest pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i wygląda naprawdę ciekawie, bowiem otacza go kamienny mur i posiada śliczne wieżyczki. Warto także zobaczyć kościół parafialny pod wezwaniem świętego Demetriusza oraz odwiedzić Bałkańską Galerię Sztuki Współczesnej.

Lemnos prócz uroczych wiosek posiada oczywiście także plaże, które potrafią zachwycić. Jest ich tutaj ponad 200, więc można wybierać. Jedną z nich jest plaża Platy, która znajduje się blisko Myriny. Warto ją zobaczyć, bowiem jest niezwykle malownicza. Nieco dalej zaś czeka plaża Thanos, równie piękna. Wioska o tej samej nazwie zaś jest jedną z największych i najstarszych na całym Lemnos i zachwyca zabudową z białych domków.

Stolicą wyspy jest Myrina z ulokowanym na wzniesieniu weneckim zamkiem pochodzącym z XII wieku. To jedna z największych atrakcji czekających na turystów, górująca nad miastem i stworzona przez Andronika I Komnena, który był cesarzem bizantyjskim.

Na Lemnos można dostać się samolotem z Warszawy, jednakże z przesiadką w Atenach. Cała wyspa zaś zachwyca zróżnicowaniem terenu, cudownym spokojem, który sprawia, że słowo relaks nabiera tu nowego znaczenia oraz atrakcjami takimi jak możliwość uprawiania sportów wodnych, długich spacerów po klimatycznych miejscowościach czy korzystaniu ze słońca na jednej z rajskich plaż.