Menu

Naxos

18 kwietnia 2017 - Europa
Naxos

Nie bez powodu Grecja jest jedną z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Urokliwe wyspy z krystaliczną wodą, piaszczystymi plażami i bujną roślinnością co roku przyciągają tysiące turystów. Jedną z prawdziwych perełek greckich Cyklad jest Naxos, gdzie urodził się mitologiczny Dionizos. Co  jeszcze stanowi o wyjątkowości właśnie tej wyspy?

Wyspa Naxos- wakacje w greckim raju

Tym, co wyróżnia Naksos od innych greckich wysp są bez wątpienia dwa źródła z nieskażoną niczym wodą oraz zaciszne zatoki stanowiące atrakcję dla turystów ceniących sobie spokojny wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody. Długie, piękne plaże z drobnym piaskiem gwarantują prawdziwy relaks. Ważnym punktem tej niezwykłej wyspy jest też góra Zas, której szczyt osiąga 1004 m n.p.m.

Naksos odznacza się też bardzo żyzną glebą, dzięki której roślinność porastająca ten kawałek lądu jest wyjątkowo okazała, co w połączeniu z górskim krajobrazem daje niesamowity efekt wizualny. To idealne miejsce na wakacje dla osób kochających naturę. Naksos słynie nie tylko z dobrej jakościowo ziemi, ale i ze złóż marmuru, który zdobi wiele zabytków.

Większość mieszkańców tej 12-tysięcznej wyspy o całkiem okazałej powierzchni wynoszącej 448 km² zamieszkuje urokliwe portowe miasteczko o tej samej nazwie, pełne atrakcji turystycznych i restauracji ze smaczną, regionalną oraz międzynarodową kuchnią. Miejscowym specjałem jest smaczny cytrynowy likier, chętnie degustowany przez przyjeżdżających z całego świata turystów.

Naksos to słoneczna wyspa z wieloma zakątkami. Miłośnicy zwiedzania nie będą zawiedzeni z pobytu – nie brakuje tu zabytków i ciekawych miejsc, a lokalne biura turystyczne oferują wycieczki zorganizowane w przystępnych cenach. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu tutaj jest z pewnością historyczna twierdza Kastro (dodatkowe info tutaj), z której rozpościera się piękny widok na centrum wyspy. Cennym zabytkiem architektury jest także XII-wieczny Klasztor Urszulanek oraz ogromna, nigdy nie ukończona brama świątyni Apollina. Na wyspie znajduje się również kilkanaście wspaniałych wież, które w przeszłości chroniły tubylców przed najazdami piratów.

Jak widać Naksos to nie bez powodu prawdziwy skarb i duma Grecji. To wymarzona wyspa na wczasy zarówno dla osób ceniących sobie bliski kontakt z naturą i słoneczne kąpiele, jak i turystów lubiących zabytki architektury i poznawanie historii odwiedzanych miejsc.