Menu

Cinque Terre

19 czerwca 2017 - Europa
Cinque Terre

Park Narodowy Cinque Terre rozciąga się na malowniczo położonych stromych skałach, opadających do Morza Liguryjskiego. Bajkowy krajobraz, krystalicznie czysta woda oraz klimatyczne i kręte uliczki co roku przyciągają miliony turystów z różnych zakątków świata.

Cinque Terre – atrakcje,  co warto zobaczyć na miejscu?

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Cinque Terre obejmuje pięć niezwykle uroczych nadmorskich miasteczek: Corniglię, Manarolę, Riomaggiore, Veranzzę oraz Monterosso al Mare, które są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, dzięki linii kolejowej prowadzącej przez skaliste tunele.

Wybierając się nad Riwierę Liguryjską, warto zobaczyć urzekające Monterosso al Mare, które zachwyca przede wszystkim długą żwirową plażą, położoną w centrum oraz przejrzystą wodą o głębokim odcieniu lazuru. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Monterosso al Mare jest Wieża Aurora zlokalizowana na wzgórzu San Cristoforo. Zwiedzając Monterosso al Mare warto przespacerować się nadmorską promenadą, która łączy dwie części miasta. Jest to doskonały punkt widokowy na bajkowe Morze Liguryjskie i otaczające je szmaragdowe wzgórza. Miłośnicy trekkingu koniecznie powinni zaś wybrać się na spacer ścieżkami Parku Narodowego aż do kolejnej miejscowości Cinque Terre – Vernazzy. Na uwagę zasługują także pełne uroku domki w pastelowych kolorach przy Piazza Marconi. Do najważniejszych zabytków należy zaś zaliczyć: kościół św. Małgorzaty, kościół św. Franciszka oraz, pochodzący z XIII w. Zamek Diora z charakterystyczną wieżą cylindryczną. Zwolennicy pieszych wypraw w ok. 1,5 h mogą dostać się z Vernazzy do kolejnego miasteczka należącego do Cinque Terre, Corniglii, położonego na liczącym 100 m wzgórzu i otoczonego przez ułożone kaskadowo winnice. Na uwagę w miasteczku zasługują m.in.: kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra oraz ruiny wieży obserwacyjnej z XVI w. Kolejną miejscowością położoną na terenie Cinque Terre jest bajkowa Manarola. Klimatyczne uliczki, niewielki port rybacki oraz winnice, produkujące lokalne wino Sciacchetrà, sprawiają, iż miejscowość stanowi idealne miejsce do zaczerpnięcia chwili relaksu. Ostatnie miasteczko zaliczane do terenu Cinque Terre to urzekające Riomaggiore, którego największą atrakcję stanowi zamek warowny z 1260 r. – Castello di Riomaggiore.

Cinque Terre – wczasy pełne wrażeń

Zapierający dech w piersiach krajobraz, krystalicznie czysta lazurowa woda, wąskie uliczki oraz liczne szlaki trekkingowe sprawiają, iż urlop w Cinque Terre to doskonały pomysł zarówno dla miłośników biernego wypoczynku, jak i pasjonatów aktywnego spędzania czasu. Wczasy nad malowniczą Riwierą Liguryjską na długo zapadną w pamięć.