Rumunia
Malowniczo położona pomiędzy Karpatami, a Morzem Czarnym Rumunia to kraj, który coraz częściej cieszy się popularnością wśród turystów. Niezwykle barwna kultura i historia tego państwa oraz mnogość zabytków pozwolą przeżyć obfitujący w przygody urlop.
Przed wyjazdem do Rumuni warto jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Przede wszystkim, aby przekroczyć granicę państwa należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, wiza dla państw, które są członkami UE nie jest wymagana. Pieniądze wymienić można zaś w kantorach i bankach, a z Polski najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary.
Rumunia przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Jednym z najciekawszych regionów jest Transylwania, która zasłynęła jako ojczyzna hrabiego Draculi. Tropiciele przygód mogą dziś podążać śladami legendarnej postaci i zwiedzać miejsca związane z jego osobą, jak np. znajdujący się w Sighisoarze Dom Draculi czy zamek Bran, w pobliżu Braszowa. Warto zaznaczyć, iż miasto Sighisoara, zwane perłą Siedmiogrodu, wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z niewielu zamieszkałych twierdz w Europie, która posiada przepiękną, najlepiej zachowaną starówkę w tej części Europy. Oprócz słynnego Domu Draculi można tutaj zobaczyć m.in. wzniesioną w XII w., cytadelę, która składała się kiedyś z czternastu wież oraz kilku bastionów. Do czasów dzisiejszych przetrwało jednak tylko 9 wież. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są: Clock Tower oraz Turnul Franghierilor. Cennymi zabytkami są także liczne kościoły, jak np.: Klasztor Dominikanów Biserica Manastirii Dominicane oraz wzniesiony na wzgórzu liczącym 1373 m n.p.m. Biserica din Deal. Warto również udać się do Kościoła Trędowatych, a także prawosławnej katedry. Spacerując po mieście koniecznie należy też zobaczyć malowniczą Starówkę z przepięknymi kamieniczkami, wieżami i charakterystycznymi uliczkami. Zlokalizowane jest tutaj Muzeum Broni oraz wspomniany wcześniej Dom Draculi.
Spędzając urlop w Rumuni nie można także zapominać o wpisanych na listę UNESCO malowanych klasztorach Bukowiny, które swoją sławę zawdzięczają przepięknym freskom umieszczonym na ich murach. Ciekawostką jest fakt, iż malowidła dzięki zastosowaniu trwałych farb, nie spłowiały do dnia dzisiejszego.
Przebywając w Rumunii warto również wybrać się do jej stolicy Bukaresztu. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim: powstały za czasów dyktatury Ceausescu Dom Ludowy, który obecnie stanowi gmach parlamentu, łuk triumfalny, cerkiew Kretzulescu oraz pałac Cretulescu. Miłośnicy przyrody powinni natomiast wybrać się do największego parku w mieście, czyli Ogrodów Cişmigiu.
Interesującym miastem jest również Braszów, który przyciąga m.in. ratuszem pochodzącym z XV w. oraz synagogą żydowską i Czarnym Kościołem. Inne duże miasta, które zasługują na uwagę w trakcie podróży po Rumunii, to: Jassy, Konstanca, Oradea, Satu Mare, Sybin i Kluż-Napoka.