Menu

Egzotyka i rajskie plaże – Mauritius

- Azja
Egzotyka i rajskie plaże – Mauritius

Rajskie wyspiarskie państwo przyciągające białym piaskiem, ciepłą lazurową wodą oraz niezwykłym bogactwem kulturowym…cisza i relaks wśród egzotyki na jednym z najpiękniejszych zakątków świat.

Wczasy na Mauritiusie, położonym na Oceanie Indyjskim, ok. 800 km od Madagaskaru, pozwolą wypocząć w niezapomnianym klimacie i odkryć tajemnice przesiąkniętego wpływami kolonialnymi kraju. Najlepszą porą na zwiedzanie tego malowniczego państwa jest czas od lipca do września. Na półkuli południowej panuje wtedy zima. Średnia temperatura w lipcu wynosi 21 stopni Celsjusza. Przed podróżą pamiętać należy o zabraniu ze sobą ważnego paszportu. Żadne specjalistyczne szczepienia przed wylotem nie są wymagane. Warto wiedzieć, iż w razie nagłych wypadków należy kontaktować się z ambasadą polską w Nairobi, w Kenii, gdyż na Mauritiusie nie znajduje się żadna polska placówka dyplomatyczna. Oprócz wyspy Mauritius w skład terytorium kraju wchodzi także: wyspa Rodrigues, grupy wysp Agalega oraz Cargados Carajos Shoals.

Mauritius słynie przede wszystkim z rozległych plantacji trzciny cukrowej, bajkowych lagun, idealnych miejsc do nurkowania, tropikalnej roślinności i mozaiki kultur: afrykańskiej, indyjskiej, chińskiej, kreolskiej, francuskiej i portugalskiej.

Osoby ceniące sobie wypoczynek na łonie natury koniecznie powinny wybrać się do Parku Narodowego Black River Gorges, zlokalizowanego na południowym zachodzie wyspy. Można tu podziwiać aż kilkaset gatunków egzotycznych roślin i zwierząt, wśród których znajdują się m.in. zagrożone wyginięciem ptaki: różowy gołąb oraz maurytyjska pustułka. Do największych atrakcji parku zalicza się przede wszystkim zdumiewające wodospady Aleksandra. Wycieczka polecana jest przede wszystkim miłośnikom turystyki aktywnej, jednak osoby nie przepadające za wędrowaniem mogą również zwiedzić teren parku samochodem.

Do wartych zobaczenia miejsc na Mauritiusie należy także Ogród Botaniczny w Pamplemousses, gdzie znajdują się ogromne lilie wodne. Moc wrażeń i niezapomnianych atrakcji czeka również na półwyspie Le Morne, który stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt Mauritiusa.

Chwili relaksu zaczerpnąć można, delektując się bajkowymi widokami na piaszczystej plaży, wśród palm, tuż przy czystej i przezroczystej wodzie oceanu. Osoby aktywne zadowoli zaś wspinaczka na górę Le Morne Brabant, na której w XVIII i XIX stuleciu chronili się zbiegli niewolnicy. Miłośnicy relaksu doskonałe miejsce do zażywania słonecznych kąpieli odnajdą także w Belle Mare, na plaży otoczonej kazuarynami.

Tropiciele przygód mogą zaś zanurzyć się w historii i niezwykle barwnej kulturze wyspy, podczas odkrywania uroków miasta Port Louis – stolicy Mauritiusa. Warto tu zwiedzić muzeum Blue Penny, zobaczyć siedzibę rządu państwa oraz Muzeum krajoznawcze, gdzie mieści się m.in. rekonstrukcja ciała endemicznego ptaka doda, który stanowi symbol wyspy. Do atrakcji miasta zaliczyć należy również hinduistyczne meczety, chińskie domy modlitwy oraz katolickie kościoły, które stanowią doskonały przykład kulturowej mozaiki tego kraju.