Menu

Oludeniz

22 maja 2014 - Azja
Oludeniz

Gorący klimat, piaszczysta plaża, błękit bajkowej laguny i zieleń lasu – tureckie Ölüdeniz, położone w południowej części kraju przyciąga turystów swoją niezwykłą aurą, dziką i nieujarzmioną naturą oraz mnogością zabytków i atrakcji.

To idealne miejsce dla osób pragnących zaznać chwili spokoju i relaksu oraz delektować się malowniczym krajobrazem. W niedalekiej od kurortu okolicy znajduje się Dolina Motyli (zobacz zdjęcia), czyli zatoka gdzie podziwiać można niezliczone gatunki tych owadów o przepięknej barwie. Osoby wrażliwe na piękno przyrody z całą pewnością powinny także zastanowić się nad wyprawą do kanionu Saklikent, jest on bardzo głęboki i posiada strome zbocza, na jego dnie przepływa strumień, jednak ze względu na fakt, iż promienie słońca nie pojawiają się tutaj nawet w miesiącach wakacyjnych, jest on niezwykle zimny. Taka wyprawa rekomendowana jest w szczególności miłośnikom turystyki aktywnej o dość dobrej kondycji, na drugi brzeg wąwozu można się bowiem dostać przy pomocy liny.

Planując wakacje w Ölüdeniz warto również wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Fethiye. Zobaczyć tu można likijskie grobowce wykute w skałach. Zlokalizowane jest tu także muzeum, wewnątrz którego mieszczą się znalezione w okolicy posągi. Miłośników historii z pewnością zadowoli zaś wizyta w Kayakoy, gdzie znajdują się fortyfikacje, mury obronne oraz okopy, będące „pamiątką” po czasach wojny grecko-tureckiej.

W pobliskim Tlos na uwagę zasługują natomiast: teatr, wydrążone w skale grobowce i osmańska twierdza.

Osoby szukające chwili błogiego relaksu niezapomniane chwile spędzą na bajkowej Niebieskiej Lagunie, jednej z najpiękniejszych plaż w całym kraju. Jej znaczna część znajduje się obecnie pod ochroną. Turkusowy kolor wody, wznoszące się dookoła górskie szczyty i zielone lasy, czynią z tego miejsca oazę spokoju oraz idealny teren do pieszych wędrówek.

Ölüdeniz jest także rajem dla miłośników turystyki aktywnej, a w tym sportów wodnych. Można tutaj uprawiać paralotniarstwo, dużym zainteresowaniem cieszy się ponadto nurkowanie.

Amatorzy nocnego trybu życia również nie będą się w Ölüdeniz nudzić. W licznych klubach czeka ich bowiem wspaniała zabawa do białego rana. Do Ölüdeniz można się dostać dolmuszem, czyli zbiorową taksówką, a po mieście i okolicy poruszać się małymi buskimi.